Apie oro tarpų šiltinimą

oro tarpų šiltinimasOro tarpų šiltinimas gali būti svarbus ir būtinas, kai tik namuose jaučiamas šilumos stygius, ir net naujai pakeisti plastikiniai langai bei sandariausios lauko durys nesugeba sulaikyti radiatorių skleidžiamos jaukios šilumos. Tuomet belieka paieškoti pagrindinių šilumos „ėmėjų“, – namo sienose paliktų oro tarpų. Namo sienose esančių oro tarpų „dėka“ į lauką gali nutekėti apie 35-50 %. namų šilumos.

Oro tarpai gali būti pasilikę ir senosios statybos, ir naujosios kartos pastatų sienose. Seniai statytuose pastatuose oro tarpai buvo paliekami specialiai, nes tuomet taip reikalavo statybų technologija. Tačiau dabar tie anksčiau statybininkų privalomai palikti sienų oro tarpai tapo rimtu trūkumu, patiriamu ne tik žiemą savo namuose šąlančiomis rankomis, bet ir didesniais skaičiais šildymo sąskaitose. Todėl norintiems turėti šiltus ir jaukius savo namus ar butus su nedidelėmis šildymo sąskaitomis, būtina pasirūpinti sienų oro tarpų užsandarinimu, arba šiltinimu.

Naujos kartos namų statyboje naudojami kiti, šiuolaikiniai, statybos metodai, tačiau oro tarpai atsiranda visiškai netyčia, t. y. statybininkams prastai atliekant savo darbą. Ir vienu atveju, ir kitu, šių namų gyventojai žiemą pasiges daugiau šilumos. Taigi, pabadykime detaliau aptarti, kas yra oro tarpai ir kaip juos izoliuoti.

Kas yra oro tarpai?

Namuose niekada nebus šilta ir jauku, jei jų sienose bus nors maži oro tarpai. Tuščia namo sienos ertme, arba oro tarpu, įkaitęs nuo vidinės sienos dalies oras pakyla į viršų ir būtent pro ten pasišalina. Kuo tuštesni ir didesni sienų oro tarpai, tuo intensyviau juose cirkuliuoja oras.

Beje, pro oro tarpą sienos konstrukcijoje privalo kuo skubiau pasišalinti ir drėgmė, patekusi į oro tarpus iš vidaus patalpų. Todėl statybų metu būtina profesionaliai įvertinti ir pasirūpinti, kad tokie oro tarpai, efektyviai pašalindami drėgmės perteklių, nepraleistų brangios šilumos.

Kaip nustatyti, ar sienose yra oro tarpai?

Pirmasis požymis, kad sienų oro tarpai, dar vadinami „šilumos vagys“, gali būti, – nuolatinė vėsa namuose net šildymo sezonu, esant karštiems radiatoriams. Objektyviai šiuos šilumos nuostolius, prarandamus per oro tarpus, gali patvirtinti termoviziniai tyrimai.

Šiais moderniais laikais viską galima įvertinti aparatūra, todėl ir šiuo atveju Termoviziniai tyrimai parodys visus pastato nesandarumus, galimai atsiradusius per laiką natūraliai arba – kaip statybininkų darbo broką. Termovizinių tyrimų rezultatai taip pat pateiks sandarumo, drėgnumo šaltinius, kuriasi gali tapti ne tik sienos, bet ir grindys, lubos arba nekokybiškai sumontuoti langai. Termoviziniai tyrimai geba užfiksuoti net mažiausius įtrūkimus, kuriuos būtina užsandarinti, norint išsaugoti jaukią namų šilumą.

Kokiomis medžiagomis šiltinami oro tarpai?

Oro tarpai turi būti šiltinami tokia izoliacine medžiaga, kuri

 • Nesugertų drėgmės
 • Puikiai izoliuotų, šilumą
 • Būtų ilgaamžiška ir kuo ilgiau stabili
 • Pralaidi orui ir leistų sienai kuo natūraliau „kvėpuoti“

Šiuos šiltinimo medžiagų kriterijus, naudojamus sienų oro tarpų šiltinimui, labiausiai atitinka ekovata ir termoputos.

Ekovata, maksimaliai patekdama net į mažiausius sienose esančius oro tarpelius, juos užpildo labai sandariai. Todėl oro tarpų šiltinimas ekovata be kitų privalumų palanku santykinai nedideliais šiltinimo kaštais. Sausuoju pastatų šiltinimo ekovata metodu užpildomi oro tarpai plytų ar blokelių sienose. Šlapiuoju būdu ekovata, sudarydama ištisinį sluoksnį, puikiai užpildo net menkiausius tarpelius.

Oro tarpų šiltinimo ekovata privalumai

 • Sandariai izoliuoja patalpų šilumą
 • Patikimai apsaugo patalpas nuo ugnies gaisro atveju
 • Nepraleidžia arba ženkliai sumažina išorinį triukšmą
 • Neleidžia veistis kenksmingiems mikroorganizmams, apsaugodama sienas nuo puvinio bei grybelinių užkratų.

Oro tarpų šiltinimo termoputomis privalumai

 • Termoputos leidžia sienai kvėpuoti
 • Termoputos pralaidžios garams
 • Nesiplečia, nedidėja tūris sienoje
 • Šiltinimo termoputomis metu nesuardoma išorinė pastato apdaila. Mažas plyšelis, pro kurį buvo pučiamos termoputos, užtaisomas tinku ir atitaikyta panašia apdaila. Jei pastatas yra su tokia išorine apdaila, kurioje nesinorėtų gręžti nė mažiausios skylutės, tuomet oro tarpus šiltinti įmanoma ir iš vidinės pastato sienų pusės.