Jei nutarėte imtis tvenkinių kasimo…

tvenkinių kasimasTvenkinių kasimas (arba dar kitaip vadinamos kūdros) – tai nedidelio dirbtinai sukurto vandens telkinio, kuris sudaromas iškasus daubą, prisipildančią gruntinio vandens. Formaliai dokumentuose kūdros vadinamos dirbtiniais vandens telkiniais. Natūralių telkinių vandens kokybė priklauso nuo dugno ir pakrantės reljefo, tvenkinio aprūpinimo vandeniu ypatumų, šalia esančios augmenijos ir gyvūnijos. Tad labai svarbu iš anksto, prieš pradedant tvenkinio kasimo darbus, tai apmąstyti.  Ar suformuotas vandens telkinys bus tinkamas maudytis ir teiks malonumą, apie 80 proc. lemia teisingi individualūs sprendimai, kuriems įtakos turi vietos situacija. O tinkamiausia vieta vandens telkiniui – ten, kur pati gamta jį pripažįsta ir priima. Idealiausia tvenkinius kasti rekomenduojama tokiu metų laiku, kad visi darbai (išskyrus apželdinimą) būtų baigti iki pavasario.

 

Tvenkinių kasimui vienareikšmiškai reikalingi šį darbą išmanantys darbuotojai ir speciali technika. Ieškodami įmonės, kuri galėtų atlikti šiuos darbus, pasidomėkite atliktais jų projektais, apžiūrėkite juos, taip galėdami realiai įvertinti kokybę, o ne išgirsti pažadus. Vertėtų konkrečiai sutarti, kokie darbai bus atlikti už tam tikrą – 1 aro ar viso tvenkinio kasimo – kainą. Dažnai iš anksto pasakoma viena suma, kuri vėliau gerokai padidėja dėl papildomai į sąmatą įtrauktų paslaugų (pvz. technikos atvežimas, žemių išvežimas ir kt.).

Patikimiausias požymis, rodantis, ar iškastoje duobėje atsiras vandens ir jis laikysis, – tai gruntinio vandens lygis. Norint iš anksto gauti atsakymą, kokiame gylyje yra vanduo, koks gruntas jūsų pasirinktoje tvenkinio kasimo vietoje, vertėtų atlikti bandomuosius geologinius gręžinius. Pastarieji taip pat suteiks žinių apie tai, ar laikysis vanduo būtent šioje konkrečioje sklypo vietoje. Geriausia tvenkinių kasimu užsiimti tokioje vietoje, kur natūraliai vanduo nesilaiko (smėlis, žvyras ir kiti laidūs dirvožemiai).

Kurdami tvenkinio projektą, apmąstykite optimalų jo dydį, formą ir gylį. Kiekvienas vandens telkinys turi įsilieti į supančią aplinką ir joje derėti. Taip pat yra svarbi jo vieta: tvenkinį įrengus pavėsyje, sunkiai augs aplink jį pasodinti gėlynai, o tiesioginius saulės spindulius gaunantis tvenkinio vanduo bus dumblėtas. Kad kūdros vanduo būtų švarus, reikia stebėti prietaką – iš kur ir kaip pasipildo tvenkinio ar kūdros vanduo.

Tvenkinio įrengimo kaina priklauso nuo pasirinktos vietos, tvenkinio formos, gylio, dydžio, grunto savybių ir t.t.